News Portal

आज श्री कृष्ण जन्माष्टमी पर्व देशभर सार्वजिक विदा

ईसगरमाथा संवाददाताकाठमाडौं, १४ भाद्र २०७८
८८१ पटक
काठमाडौं, १४ भाद्र २०७८

आज श्री कृष्ण जन्माष्टमी पर्व देशभर भगवान श्री कृष्णको पूजा–आराधना गरी मनाइँदै छ । आठौं अवतारका रुपमा जन्म लिएका भगवान श्री कृष्ण न्यायका प्रतिस्थापक हुन् । विगतका वर्षमा काटिएको श्री कृष्ण जन्माष्टमी पर्वको सार्वजनिक बिदा यस वर्षदेखि पुनः दिन थालिएको छ ।

यसै दिन हिन्दूहरुले देशै भरी कृष्ण मन्दिरमा पूजा–आराधना, प्रवचन, भजन संकीर्तन गर्नाका साथै व्रत बसी रातभर जाग्राम पनि बस्ने गर्दछन् ।श्री कृष्ण भगवान हिन्दूहरुको मन मष्तिष्कमा रहेका भगवान हुन् । भजन संकृतन, पूजा आदिमा बच्चाहरुलाई सिंगारेर भगवान श्री कृष्ण बनाउने गरिन्छ ।

आजको दिनलाई ‘श्रीकृष्ण जन्माष्टमी’ र रातलाई ‘मोहरात्री’ भनिन्छ । भगवान श्री कृष्णका १६ सय गोपिनी साथमा रहेका थिए । रुक्मिनी उनको श्रीमती हुन् भने राधा साथी थिइन् । राधाले हर विपतका समयमा पनि श्री कृष्णलाई साथ दिएकीले राधा नाम अग्रनाममा रही राधाकृष्ण मन्त्र जप जनजीव्रोमा रहेको छ ।

विष्णुको आठौं अवतारका रूपमा श्रीकृष्णको जन्म द्वापरयुगमा भाद्र कृष्ण अष्टमीको मध्यरातमा मथुराको जेलमा भएको विश्वास गरिन्छ । आफ्नै मामाका विरुद्ध न्यायका निम्ति शंखघोष गरेका श्रीकृष्णले अत्याचारलाई दवाए ।

आजीवन सत्यको पक्षमा रही सत्कर्मका लागि मानव समुदायलाई प्रेरित गरेको पौराणिक मान्यता छ । श्री कृष्ण भगवानको महिमा र कार्य श्री कृष्ण चरीत्र, महाभारत तथा पवित्र शास्त्र गीतामा उल्लेख छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्